Защо да работим с брокер на недвижими имоти при продажбата на апартамент?
Консултацията със специалист в сферата на имотите ще ви гарантира спокойствие, че ще преминете през всички стъпки без проблеми. Избирайки да се доверите на услугите на професионален консултант, ще си спестите сериозна част както от задълженията и отговорностите, така и от притесненията, пред които всеки продавач се изправя. Благодарение на уменията на професионалните брокери процесът на продажба значително се ускорява. Те имат задачата да ви запознаят с всички възможни рискове и как максимално ефективно да сключите сделка, която удовлетворява вашите изисквания. Брокерите познават добре динамичния имотен пазар, следят икономическата и политическата обстановка в страната, съотношението между търсене и предлагане, както и тенденциите за развитие на пазара. Те познават в детайли документацията, която се изисква за продажба на имот, ще ви предложат ефективна маркетингова стратегия, ще организират огледи и ще водят преговори до реализиране на успешна сделка.
Как се инвестира в ново строителство?
Без значение от стратегията ви за инвестиция в апартамент ново строителство, успехът зависи от детайлното проучване на пазара към момента на покупка и прогнозите за бъдещето му развитие, както и да се запознаете с бъдещи инфраструктурни промени за развитие на района в който имате намерение да купите имот.
Цените на жилища ново строителство са по-високи, но се смята, че новото строитество е много по-устойчива инвестиция, тъй като качеството ще продължи да повишава цената. Що се отнася до финансирането на сделката, то изборът е основан на възможностите и личните предпочитания на купувача. Решенията могат да варират от заплащане на сумата чрез спестени средства, през финансова подкрепа на близък или роднина, до ипотечен или жилищен кредит. Не липсват и възможности като договор за наем с опция за закупуване на имота, лизингово финансиране и заем директно от строителя.
От позицията си на купувачи е добре да знаете какви са конкретните политики на банковите институции при отпускане на кредити за покупката на недвижим имот. Тук е моментът да се отбележи, че съществува разлика при отпускането на финансиране от банка с оглед същността на сградата. Когато става въпрос за тегленето на ипотечен кредит, финансовите институции трябва да знаят в какъв имот ще вложите отпуснатите от тях средства, с оглед измерване на риска. Шансът да ви бъдат отпуснати максимален размер средства е по-голям, когато говорим за закупуването на апартамент в новопостроена сграда. Някои банки могат дори да ви предложат по-добри условия по заема, което е рядко срещано при покупка на панелно жилище например.
Гледайки изцяло от финансова гледна точка, новопостроените сгради поддържат по-висока цена - фактор, склонен да откаже някои купувачи. Преди обаче да отхвърлите идеята за покупка на имот в нова сграда, е добре да вземете предвид факта, че получавате много по-добро съотношение между цена и качество. Придобивайки имот в модерна кооперация, вие се нанасяте в напълно нова сграда, в процеса по изграждане на която са използвани висококачествени материали. Това автоматично ви застрахова от разходи по амортизацията на жилището, което би било почти неизбежно при нанасянето в стара.
Кои са най- често срещаните предизвикателства при разчитане на скици?
Често символите и обозначенията в имотната скица, дори и при наличието на приложена легенда, затрудняват със значението си притежателите на имота. Добре е да имате съдействие от страна на имотен консултант, който освен, че може да ви помогне с разчитането, може и да ви насочи за допълнителна помощ към опитни нотариуси и/ или геодезисти за установяване на грешки в скицата, тъй като много често се допускат нередности, или се правят имотни изменения, които не са нанесени във вече изготвената скица. Трябва да сте сигурни, че информацията е вярна към настоящия момент на нужда от имотната скица -мерки, размери, граници, прилежащи обекти и др. Така ще си спестите нанасянето на корекции впоследствие.
Как се правят промени по скица на имот?
Нанасянето на промени в кадастралната карта се извършва по отношение на всички настъпили промени в границите на недвижимите имоти при: отстраняване на непълноти или грешки, отстраняване на явна фактическа грешка, прилагане на подробни устройствени планове, промяна на границите на поземлени имоти в резултат на промяна на границите на административно-териториалните единици, на землищните граници и на границите на територии с еднакво трайно предназначение, нанасяне на изградени и пристроени сгради, заличаване на сгради, нанасяне на нови, както и разделяне или съединяване на самостоятелни обекти в сгради или в съоръжения на техническата инфраструктура, промяна на границите на поземлените имоти по взаимно съгласие на собствениците, разделяне, делба или обединяване на недвижимите имоти.
При установяване на грешка в кадастралните карти при отразяване на граници на имот или сграда собственикът следва да се обърне към правоспособно лицензирано лице за дейности по кадастър, за изготвяне на проект за изменение в кадастралната карта. Проектът се входира и разглежда в СГКК по местонахождение на имота, за преценка дали отговаря на необходимите изисквания.